مشارکت هیات "حزب کومەله کردستان ایران" در چهل و پنجمین کنگره ی حزب "سوسیال دمکرات" فنلاند


 روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه، سوم تا پنجم فوریه، حزب سوسیال دمکرات فنلاند "اس.دی.پی" چهل و پنجمین کنگرە خود را برگزار نمود. در پاسخ به دعوت رسمی این حزب، هیاتی از سوی حزب کومەله کردستان ایران متشکل از رفقا "خالد حسین زاده" عضو کمیته ی مرکزی، "کیوان فرامرزی" هماهنگ کننده روابط بین الملل و "فائق مسعودی" و "ناصر برزویی" از اعضای کمیته حزب در فنلاند و "روژین برزویی" مسوول سازمان جوانان "روژهلات" در فنلاند، در این کنگره حضور یافتند. بسیاری ازسفرای کشورهای خارجی و نیز احزاب و سازمان های سوسیال دمکرات از کشورهای مختلف امسال بە کنگره حزب سوسیال دمکرات دعوت شده بودند.

کنگره شعارهای اصلی خود را پیرامون موضوعات بنیادینی چون آزادی، برابری، ائتلاف، عدالت اجتماعی و جامعەای انسانی و برابر قرار داده بود. در این کنگره موضوعات مختلفی در دستور کار قرار داشت که مهمترین آن انتخاب دبیرکل حزب "آنتی رنه" بود، وی در بین سه کاندید این پست توانست بیشترین رای را کسب کند
. شامگاه روز جمعه به میزبانی شهرداری شهر "لاهتی" ضیافت شامی برای مهمانان خارجی کنگره تدارک دیده شده بود، این مهمانی فرصتی فراهم نمود تا مدعوین بتوانند حول موضوعات گوناگون با هم به گفتگو بنشینند. همچنان عصر همان روز از سوی حزب سوسیال دمکرات فنلاند ضیافت عصرانه به افتخار مهمانان برگزار شد. در زمان برگزاری کنگره، نمایندگان حزب کومەله چندین دیدار با سفیران، سیاست مداران، نمایندگان احزاب از کشورهای مختلف و شخصیت های حاضر در کنگره داشتند که مساله ی کورد در کردستان ایران موضوع اصلی این گفتگوها بود.

در حاشیه ی کنگره، فرصتی برای نمایندگان احزاب کورد فراهم شد تا بتوانند پیرامون مشکلات و وضعیت جنبش رهایی بخش کردستان به ویژه کردستان ایران (روژهەلات) با مسوولان حزب اس.دی.پی، از جمله رییس پیشین پارلمان فنلاند آقای "ارو هاینلوما" به بحث و گفتگو بنشینند، همچنین این احزاب جهت هماهنگی عملی بیشتر جلساتی برگزار و آراء و نظرات گوناگون حول این مهم را بررسی کردند.
کنگره ی اس.دی.پی توانست به شکلی موفقیت آمیز تمامی موارد دستورکار خود را به انجام برساند.

 حزب سوسیال دمکرات فنلاند اس.دی.پی، سال 1899 تاسیس شده است. این حزب عضو سازمان "سوسیالیست بین الملل" است، از اعضاء فعال شبکه ی پیشرو محسوب می شود، عضو حزب سوسیالیست اروپا –بلوک سوسیال دمکرات اروپا- بوده و نیز در هیات رئیسه و هیات اجرایی سوسیال دمکرات های اسکاندیناوی –سمک- حضور دارد. این حزب همچنین عضو هیات رئیسه ی فراکسیون سوسیال دمکراتهای پارلمان اروپا –اس.دی- است.

 
1317 بار دیده شده‌‌‌‌

PM:08:39:08/02/2017