اطلاعیه حزب کومەلە کردستان ایران در حمایت از اعتصاب فرهنگیانناکارآمدی و شکست­های پی‌درپی سیاسی، اقتصادی و مدیریتی در ایران زیر سلطه جمهوری اسلامی هرروز دامان قشر تازه­ای را می‌گیرد و اقشار گوناگون کارگران، کشاورزان، دانشجویان، معلمان، مال باختگان، بازنشستگان و به‌طور کلی عموم مردم ایران را با بحران و چالش­هایی غیرقابل­­ حل روبرو کرده است. چند هفته از اعتراضات به بحران بی‌آبی نگذشته است که این بار معلمان به ­دنبال فراخوان "شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان" با خواسته­ هایی چون تصویب لایحه رتبه‌بندی، همسان‌سازی حقوق، آزادی معلمان زندانی دست به تحصن و اعتصاب زدند.

این تجمعات و اعتراضات از روز شنبه و در بیشتر از 60 شهر ایران آغاز شده و بنا بر اعلام این شورا، در صورت عدم رسیدگی در هفته های بعد و به صورت گسترده‌تر و طولانی‌تر ادامه خواهد داشت. به ­مانند گذشته معلمان کرد هم در استان­های کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام و کردستان با حضوری فعالانه و گسترده در این اعتصابات شرکت کردند و مضاف بر خواسته­ های مشترک، خواستار آموزش به زبان مادری شدند. متاسفانه در برخی نقاط و بنا بر رویه و رویکرد امنیتی رژیم، اعتراضات برحق و مسالمت ­آمیز این قشر زحمتکش و قابل ستایش، با واکنش نیروهای امنیتی و نظامی روبرو شده است.

بحران‌های داخلی و بین­ المللی در عرصه­ های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط­ زیستی در ایران مستقیما محصول سیاست­های نابجا، بی‌کفایتی، بی ­لیاقتی و مدیریت نادرست مسئولان و دست‌اندرکاران حکومت جمهوری اسلامی است. رژیم تمامیت­خواه جمهوری اسلامی همزمان با فساد، اختلاس و دزدی­های کلان در داخل، سرمایه و امکانات کشور را به جنگ‌های نیابتی، کمک­های‌ مالی به گروهای تروریستی و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی اختصاص داده است و سالیانه میلیاردها دلار در خارج از مرزها و در راستای اهداف شوم و مداخله­ گرایانه هدر می­دهد، اما با بی ­توجهی نسبت به حقوق و معیشت شهروندان خود بی ­تفاوتی کرده و قادر به تامین نیاز و خواسته­ های آنان نیست، از سوی دیگر فشار بر فعالین سیاسی و مدنی افزایش یافتە و سرکوب خواستهای صنفی اقشار گوناگون بە بخشی از برنامە روزانه حاکمیت تبدیل گشتە است.

حزب کومەلە کردستان ایران، رهبران و کارگزاران جمهوری اسلامی را مستقیما مسئول و عامل تمام این دشواری­ و نابسامانی­ ها می­داند و ضمن حمایت از اعتصاب معلمان و تأکید بر حقانیت خواسته­ ها و حق اعتراضشان، هرگونه برخورد امنیتی و سرکوبگرانه با آن­ها را محکوم و مردود دانسته و از آحاد مردم ایران و کردستان می‌خواهد تا تحقق این خواسته ­های مشروع، همصدا و همدلانه در کنار فرهنگیان ایستاده و تمام تلاش و توان خود را در راستای بسط و پیوند جنبش­های اجتماعی به کار ببندند.

حزب کومەلە کردستان ایران

دبیرخانه کمیته مرکزی

14-12-2021
758 بار دیده شده‌‌‌‌

PM:02:13:24/12/2021